''Добро је створити демократију за народ. Али, постоји нешто још боље и значајније: одгојити народ за демократију.'' – Шарл Монтескије

Владавина права, односно поштовање и остваривање људских права темељна је претпоставка демократије и васпитања и образовања за демократију. Међутим, поштовање и остваривање људских права изворно су садржани и омогућени (у правом смислу) само у поштовању и остваривању дечјих права.
Најширу дефиницију дечјих права даје каталог права Конвенције о правима детета (усвојене на Генералној скупштини Уједињених нација 1989. године).

Овом најважнијем међународном уговору о правима детета, који представља и највиши ауторитет у области међународног права детета и уговор о људским правима са највише ратификација, претходи Декларација о правима детета из 1959. године.
Владајућа начела и основни принципи конвенције о правима детета су:

• НАЈБОЉИ ИНТЕРЕС ДЕТЕТА
  • ЖИВОТ, ОПСТАНАК И РАЗВОЈ
  • ПАРТИЦИПАЦИЈА
  • НЕДИСКРИМИНАЦИЈА

Ова четири принципа, на најбољи начин, откривају суштину и структуру сваког права из Конвенције и ближе га дефинишу као основну, базичну потребу, ону без које се не може и коју свако има; такође, свака од ових основних потреба (право) представља вредност којој се тежи и одговорност која се, најпре, изражава у поштовању и признавању.

Консултације за ванредне ученике - фебруарски рок

Консултације за ванредне ученике - фебруарски рок....отвори!

ОБАВЕШТЕЊЕ

Новогодишњи/божићни ђачки распуст траје од понедељка 31.12.2018. до уторка 08.01.2019.године.

Последњи дан наставе у 2018. години је петак 28.12.2018.

Ученици се враћају на наставу у среду 09.01.2019. преподне од 745 сати