У нашој школи је већ дуго година активна драмска секција, која окупља талентоване ученике који желе да се опробају на “даскама које живот значе”, а води је Тања Ђоровић, проф. српског језика и књижевности. Круну тог рада чини неколико представа којима смо наступали на Новобеоградској омладинској сцени и гостовали у “Новобеоградској културној мрежи”, а које можете погледати на нашем сајту:
“Могло би да буде, али не мора да значи” и “Значи Марко, као Краљевић” , којима су ученици постигли запажен успех и показали своје глумачке способности.
Тематика представа се ослања на актуелна друштвена дешавања, дилеме и проблеме који муче децу тог узраста, тако да се може рећи да негујемо ангажовану драму.
Посебно задивљује ентузијазам ученика који су спремни да своје слободно време проведу у дугим, мукотрпним пробама, како би се приказали у што бољем светлу. Чланови драмске секције активно учествују у припремама свих школских свечаности, посебно у прослави Савиндана.
Драма помаже ученицима да науче да изражавају и развијају своја осећања, способности и ставове, као и да развијају говорне и изражајне вештине, ослобађа их страха од јавног наступа. Кроз драмске процесе постају креативни, али и самокритични и одговорни, стичу самопоуздање, разумеју међуљудске односе И понашање, развијају хумана уверења; уче се тимском раду и сарадњи, али уче и да цене себе и своје способности
Укратко, драма има за циљ оспособљавање и васпитавање деце за живот, кроз материјализацију литерарних ситуација које имају своју рефлексију у животу.
Основана је у школској библиотеци Техничке школе „Нови Београд”. Активности су замишљене тако да се код ученика развија читалачко интересовање и интересовање за уметност и нематеријално богатство. Кроз реализацију ваннаставних активности ученици стичу додатна знања о књижевности, језику, култури, уметности и науци. Акценат се ставља на сам процес читања. Сусрећући се са новим књижевним делима и промишљајући о одређеним темама, ученици доносе моралне, одговорне и алтруистичке закључке, које су спремни да примењују у друштвеној заједници.
У оквиру библиотечке секције одржавају се различите радионице на којима се ученици едукују о важним темама, али се посебан акценат ставља на самостално ученичко изражавање путем писане речи, фотографије, видео-записа, или неког другог вида ауторског стваралаштва подстакнутог естетским доживљајем. Током језичких радионица се израђују језички пројекти, како би се развијале комуникацијске вештине и усавршавало књижевно изражавање. Развијањем осећаја за лепо, ученици се подстичу на неговање националног културног наслеђа, али и целокупног културног и уметничког цивилизацијског наслеђа.
Рад спортских секција које су постојале раније у школи своди се последњих година на организоване школске турнире између одељења, а утакмице су распоређене током целе школске године. Разлог томе је што ученици воле да се такмиче, а они који уживају у тренинзима најчешће су већ ангажовани у неким клубовима и школска секција би им била неинтересантна и додатно оптерећење.
Турнири се завршавају Спортским даном где, осим финалних утакмица постоји још других, често забавнијих: професори против ученика, девојчице и дечаци на фудбалском терену – фер плеј меч и др.
Уколико школски парламент за дату школску годину утврди постојање интересовања за поједине спортске секције, оне се у тој години организују.